Protokol pustupanja u slučaju potresa za učenike
Autor: Darko Šlehta, 14. 1. 2021.

Osnovna škola Jordanovac
Jordanovac 108, Zagreb

PROTOKOL POSTUPANJA U SLUČAJU POTRESA ZA UČENIKE

Ne očekujemo većih problema od onih koji su se događali, no uvijek moramo postupati odgovorno prema sebi i drugima. Stoga je posebno važno da mirno slijedite upute učitelje i nemojte se bojati.

ZA VRIJEME NASTAVE

• Ukoliko se dogodi potres za vrijeme trajanja nastave, a nalazite se u učionici, dok traje potres i trešnja, spustite se pod klupu i pokrijte glavu rukama. Odmaknite se od staklenih površina, ili od visokih predmeta, ormara i slično.
  • Ukoliko ste u blagovaonici ili na hodniku stanite uz zid bez prozora i čekajte upute učitelja.
  • Zaštitite glavu jaknom, rukama ili torbom u slučaju urušavanja plafona, da vas padajući dijelovi ne bi ozlijedili
  • Ne napuštajte zgradu dok traje potres
  • Nakon smirivanja trešnje, učitelji će vas odvesti evakuacijskim putem ubrzanim hodom na zborno mjesto (na školskom igralištu)

ZBORNO MJESTO

• Na zbornom mjestu mirno slušajte upute učitelja i ostanite u grupi
  • Nemojte koristiti mobilne telefone za kontakte s ostalim članovima obitelji, jer će kontakt uspostaviti učitelji
  • Ne napuštajte zborno mjesto. Učitelji moraju znati gdje se nalazite.
  • Ne pokušavajte sami odlaziti svojim kućama, pričekajte upute učitelja o povratku u učionice ili odlazak kućama.
  • Učitelj ostaje s učenicima do dolaska roditelja.
  • Roditelji su dužni doći po djecu na zborno mjesto razreda.
  • Roditelj ne odvodi djecu dok se ne javi dežurnom učitelju.

ZA VRIJEME POVRATKA KUĆAMA

• Učitelji svakog trenutka moraju znati gdje ste. Postupite prema uputama učitelja. Kući možete otići tek kada roditelji dođu po vas ili učitelj kaže da odlazite kućama.
  • Prilikom odlaska prema kući, odmaknite se od rubova kuća da na vas ne bi pali crijepovi ili komadi žbuke. Pazite na automobile ukoliko se krećete po cesti.
  • Pokrijte glavu torbom, debljom odjećom ili rukama da se zaštitite od, mogućih, padajućih predmeta.

U Zagrebu, 13.01.2021.                                                                      Ravnatelj
                                                                                                           Davor Krnjeta,prof.