Kalendar 2023./24.

Idemo u srednju!

« Ožujak 2024 »

Smatrate li Internet pouzdanim izvorom informacija?

Mjesečeve faze
Anketa o čitanju
Knjigu smatram dobrom ako:

Učenici osmih razreda
06/07 8.A 8.B 8.C 8.D
07/08 8.A 8.B 8.C 8.D
08/09 8.A 8.B 8.C 8.D
09/10 8.A 8.B 8.C 8.D
10/11 8.A 8.B 8.C 8.D
11/12 8.A 8.B 8.C 8.D

Jezični savjeti

Ispravno napisana božićno-novogodišnja čestitka

Ovih dana mnogi ljudi ubrzano sastavljaju i šalju čestitke, mejlove i sms-poruke s dobrim željama za predstojeće blagdane. Brojne korporacije i firme svojim klijentima putem televizijskih i novinskih reklama čestitaju Božić i novu godinu. Oni vrlo često zaboravljaju uposliti lektora pa su njihove čestitke, duge svega nekoliko redova, bogate pravopisnim greškama. Umjesto da posegnemo za nekim od jezičnih savjetnika (npr. pravopisom), vjerujemo reklamama pa u svojim pisanim čestitkama ponavljamo iste pogreške i kvarimo jezik.

Ispravno napisana božićno-novogodišnja čestitka

Nova godina ili nova godina?

Nova godina - naziva se samo 1. sječanj. Stoga ako nekome želimo sretnu Novu godinu, dobre želje upućujemo samo za jedan dan.

nova godina - odnosi se na cijelu nadolazeću godinu, zbog toga je u pismu bolje upotrijebiti ovu varijantu.

Čestit Božić ili sretan Božić?

Mnogi ne znaju da je čestit stara hrvatska riječ za sretan.   Sasvim je svejedno koju ćete riječ upotrijebiti, no treba imati na umu da je u svakom tekstu poželjno izbjegavati ponavljanja istih riječi.

...želim Vam ili želim vam?

Ovo se često ne zna.

Vam - kada pišemo samo jednoj osobi iz poštovanja v u Vama pišemo velikim slovom.

vam - kada pišemo grupi ljudi, firmi i slično.