24.1.2022.
Opća skupština Ujedinjenih naroda proglasila je da će se 24. siječnja obilježavati kao Međunarodni dan obrazovanja. Ovaj međunarodni dan prvi put je obilježen 2019. godine.
Cilj obilježavanja Međunarodnog dana obrazovanja je ukazati na obrazovanje koje može donijeti mir i omogućiti razvoj budućim generacijama. Također, ovaj dan je prilika da ljudi postanu svjesni potrebe da obrazovanje bude dostupno svima i činjenice kako u današnjem svijetu to još uvijek nije slučaj.
Temeljem Ustava Republike Hrvatske obrazovanje je svakomu dostupno, pod jednakim uvjetima, u skladu s njegovim sposobnostima, obvezno obrazovanje je besplatno.
Na Satu razrednika u kombiniranom razrednom odjelu 5.- 8. H u nastavi na daljinu obilježen je ovaj važan međunarodni dan diskusijom o sadašnjem obrazovanju i planovima za obrazovanje učenika u budućnosti.
Ana Šuman, prof. biol., uč. mentorica
Školski projekt “Ponovno zajedno 2 – edukacija i informiranje roditelja dugotrajno hospitaliziranih učenika o tranziciji iz privremenog oblika školovanja u zdravstvenoj ustanovi u nastavu u matičnoj školi”
18.1.2022.
OŠ Jordanovac već 20 godina provodi nastavu za djecu koja se liječe u Kliničko-bolničkom centru Zagreb.
Sudjelovanje učenika u nastavi za vrijeme dugotrajne bolesti i hospitalizacije predstavlja pravo učenika kojim se učenicima omogućava ostvarivanje općeg odgoja i obrazovanja.
Na Zavodu za hematologiju, onkologiju Klinike za pedijatriju KBC-a Zagreb liječe se djeca oboljela od malignih bolesti krvi i krvotvornog sustava te drugih zloćudnih bolesti dječje dobi, kao i djeca oboljela od hematoloških bolesti.
Liječenje ovih bolesti zahtijeva dugotrajnu i učestalu hospitalizaciju, najčešće oko godinu dana.
Nakon završetka bolničkog liječenja nastavlja se terapija održavanja koja ne zahtijeva boravak u bolnici, ali može utjecati na mogućnosti učenika za sudjelovanje u redovitoj nastavi u matičnoj školi.
U provođenju odgojno-obrazovnog rada na Zavodu za hematologiju i onkologiju učitelji OŠ Jordanovac značajnu pažnju posvećujemo suradnji s roditeljima učenika.
Pružanje stručne podrške roditeljima i edukacije o oblicima školovanja i dodatnim pravima učenika koji pohađaju nastavu u zdravstvenoj ustanovi, predstavlja doprinos razvoju roditeljskih kompentencija za adekvatno djelovanje i podršku u školovanju u zahtjevnim okolnostima dugotrajne bolesti djeteta.
Cilj projekta je osnaživanje roditelja učenika liječenih od malignih bolesti za podršku djeci pri tranziciji iz nastave u bolnicu u nastavu u matičnoj školi te informiranje i edukacija roditelja za djelotvornu komunikaciju i suradnju s matičnim školama pri prijelazu djeteta s nastave u zdravstvenoj ustanovi u nastavu u matičnoj školi.
Sudionici projekta su roditelji učenika koji pohađanju nastavu na Zavodu za hematologiju i onkologiju Klinike za pedijatriju KBC-a, stručno medicinsko osoblje Zavoda i bolnički učitelji koji poučavaju na Zavodu.
Informativni letak za roditelje “Završetak dugotrajnog sudjelovanja u nastavi u zdravstvenoj ustanovi i uključivanje učenika u nastavu u matičnoj školi” nastao je u okviru aktivnosti ovog Projekta.
Autorica informativnog letka i projekta “Ponovno zajedno 2” je učiteljica Ana Šuman.
Letak “Završetak dugotrajnog sudjelovanja u nastavi u zdravstvenoj ustanovi i uključivanje učenika u nastavu u matičnoj školi” dostupan je u PDF formatu i na poveznici: https://www.canva.com/design/DAE1fkiSees/YzmnsEbNqK9WwIl9CIGp1A/view?utm_content=DAE1fkiSees&utm_campaign=designshare&utm_medium=link&utm_source=publishsharelink
Ana Šuman, prof. biol., uč. mentrica
21.10.2021.
Svjetski dan hrane: https://wke.lt/w/s/gbsniG
Svjetski dan jabuka: https://wke.lt/w/s/Mg-Yc2
Ana Šuman, prof. biol., uč. mentorica
Autorica i voditeljica Projekta je Ana Šuman, prof. biol., učiteljica mentorica.
Edukativni materijal za roditelje dostupan je na poveznici: https://sway.office.com/
U kombiniranom razrednom odjelu 5. – 8. H u nastavi u bolnici sudjeluju dugotrajno hospitalizirni učenici.
Učenice i učenica H odjela na satu razrednika, te u sklopu Preventivnog programa Škole, u nastavi na daljinu sudjelovali su u obilježavanju Dana prevencije vršnjačkog nasilja – Dana ružičastih majica.
Digitalna kolekcija nastavnog materijala, aktivnosti i učeničkih radova u povodu Dana prevencije vršnjačkog nasilja dostupna je na poveznici: https://wke.lt/w/s/kbK6_J
Ana Šuman, prof. biol., uč. mentorica
Međužupanijsko stručno vijeće učitelja u bolnici formirano je 2017. godine radi dodatnog stručnog usavršavanja odgojno-obrazovnih radnika koji provode nastavu za učenike u zdravstvenim ustanovama.
Pripremila: Ana Šuman
http://os-jordanovac-zg.skole.hr/skola/kontakti
OŠ Jordanovac prema uputama Ministarstva znanosti i obrazovanja od 17.3.2020. započinje s provođenjem odgojno-obrazovnog rada organizacijom nastave na daljinu za učenike razrednih odjela u bolnici koji se nalaze na dugotrajnom liječenju.
Učenicima koji su kratkotrajno hospitalizirani preporučujemo da nastavu na daljinu prate prema uputama svojh matičnih škola.
(https://mzo.gov.hr/UserDocsImages//dokumenti/Vijesti/2020//Upute%20MZO-a_13_03_2020.pdf )
Učenje na daljinu oblik je učenja u virtualnom okruženju uz korištenje telefona, elektroničke pošte, obrazovnih aplikacija i drugih oblika komunikacije putem interneta, a uključuje sve elemente učenja i poučavanja kao što su povezanost, povratna informacija i suradnja.
Učenje na daljinu dvosmjeren je proces, uključuje komunikaciju i rad učenika i učitelja te kod učenika mlađeg uzrasta podršku i pomoć roditelja ili drugih odraslih osoba.
Učitelji Škole u bolnici pripremili su i pripremaju nastavne materijale koje će dostavljati učenicima različitim oblicima elektroničke komunikacije.
Također, komunikacija učitelja i učenika odvijat će se na prikladan način putem interneta i aplikacija koje učenik inače koristi u svakodnevnoj komunikaciji.
Učitelji rade na kreiranju djelotvorne i odgovarajuće odgojno-obrazovne potpore i pomoći učenicima na dugotrajnom liječenju te je u ovoj novonastaloj situaciji od iznimne važnosti suradnja učitelja, roditelja i medicinskog osoblja.
OŠ Jordanovac u sustavu e-Dnevnika ima pristup adresama elektroničke pošte i brojevima telefona roditelja učenika uključenih u nastavu u bolnici.
Ravnatelj, voditeljica bolničkih odjela razrednici ili zamjenici razrednika javit će se roditeljima na adrese elektroničke pošte dostupne u e-Dnevniku te zatražiti kontakt podatke učenika kako bi se nastava na daljinu što prije mogla uspostaviti.
Molimo roditelje učenika 5. do 8. razreda, a također i učenike roditelja srednjih škola koji sudjeluju u nastavi, ukoliko je došlo do promjene adresa elektoničke pošte iz e-Dnevnika, da nam dostave ažurirane adrese.
nastavnih predmeta OŠ Jordanovac, održala je profesorica Ana Šuman.
Više o predavanju možete saznati klikom na ovu poveznicu.
Ove godine nastavljamo projekt "Pisma dobrih vibracija" koji je prošle godine pokrenula učiteljica Martina Malogorski Jurjević u suradnji s učiteljicom u bolnici Sanjom Hron. Učenici 2.c razreda PŠ Kozjak u školi su, za vrijeme boravka pisali pisma nepoznatima prijateljima u bolnici. Pisma su pisana s puno truda uz puno dobrih i pozitivnih vibracija - od tuda i naziv projekta. Sklopljena su mnoga prijateljstva, a neka su se nastavila i nakon izlaska djeteta iz bolnice. Ove godine dobre vibracije su zahvatile i ostale razrede tako da su se projektu uz 3.c priključili i 1.c, 2.c i 2.d razred.
Fotografije možete pogledati u našoj Foto-galeriji.
Međunarodni stručni skup za bolničke učitelje pod pokroviteljstvom Ministarstva znanosti obrazovanja i sporta
Obrazovanje hospitalizirane djece u Hrvatskoj u kontekstu Europske unije
održao se 25.4.2014. od 10:00 do 16:30 sati u Ministarstvu znanosti obrazovanja i sporta, Svetice 38, u Zagrebu.
Stručni skup su organizirali: Klinika za pedijatriju KBC Zagreb, OŠ Jordanovac, Društvo „Naša djeca“ Maksimir uz potporu Agencije za odgoj i obrazovanje RH.
Cilj ovog stručnog skupa je bio poboljšati cjeloživotno stručno usavršavanje učitelja osnovnih škola koji rade u bolnicama u RH.
Aktivnim zalaganjem za unapređenje obrazovanja djece u bolnici ove godine intenzivirali smo aktivnosti na razvoju i povezivanju bolničkih učitelja Hrvatske i drugih zemalja u Europi.
Jedan od ishoda takvog rada je i ovaj Međunarodni stručni skup za bolničke učitelje na kojem su sudjelovati: predsjednik HOPE (Hospital Organisation of Pedagogues in Europa) Jan Haverkate iz Nizozemske, dr.sc. Michele Capurso istraživač i predavač psihologije razvoja i obrazovanja djece Sveučilišta u Perugi, Italija, Alto Merkt, ravnatelj škole u bolnici u Bavarskoj i predsjednik udruženja socijalnih pedagoga Bavarske, Njemačka i Fabrizio Mencarini Italija koji je govorio o mogućnostima komunikacije putem web stranice HOPE.
Uz strane predavače sudjelovali su i stručnjaci iz Hrvatske dr.sc. Marina Grubić, psiholog Klinike za pedijatriju KBC Zagreb i Ljiljana Marjanović – Cipek, profesorica njemačkog i književnosti, koordinatorica Škole u bolnici - OŠ Jordanovac i mr. Ivanka Gregurinčić, socijalni pedagog, predstavnica za Republiku Hrvatsku u Hospital Organisation of Pedagogues in Europa. Učiteljima su bile predstavljene informacije Agencije za mobilnost i programe EU.
Želja nam je uspostaviti suradnju, dogovoriti buduće mobilnosti uz korištenje, novih spoznaja i inovativnih metoda i postupaka.
Na skupu je sudjelovalo 75 profesora i stručnih suradnika iz cijele Hrvatske.
Stručni skup je dio aktivnosti projekta Učimo u bolnici! – obrazovanje kronično bolesne dugo hospitalizirane djece srednjoškolske dobi i cjeloživotno stručno usavršavanje bolničkih učitelja osnovnih škola koji financira Ministarstvo znanosti obrazovanja i sporta.
OŠ Jordanovac je od 2014. godine članica Hospital Organisation of Pedagogues of Europa (Europskog udruženja bolničkih učitelja).